Untitled 1 copy 1 1

Jule Beauté - Ankara Güzellik Salonu & Epilasyon Merkezi

Ankara Cast & Mankenlik Ajansı

Make- Up

Make Up, çok çeşitli amaçlarla, güzel görünümü sağlayan, kusurları kapatmayı amaçlayan, tarihten günümüze kadar yaşamın içinde oldukça yer almış bir işlemdir. Sahnelerde yapılan ve sanatçıların kullandıkları makyaj türleri sadece güzellik açısından değil, aynı zamanda rollerine bürünmelerini de sağlayacak unsurları ortaya çıkaran bir işlem olarak da tanımlanabilmektedir.

Günümüzde, özellikler kadınlar başta olmak üzere, erkeklerin de bakımlı ve kendine bakmaları, makyaj sanatının gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Dudaklarda, gözlerde, yanaklarda renklendirmelerle çok farklı görünümler sağlanabilmektedir. Güzellik merkezlerinde yapılan, kalıcı ya da geçici olan makyajlar da oldukça yaygınlaşmakta ve gün geçtikçe daha çok toplumda benimsenmektedir.

Makyaj, doğru yapıldığında, yüz hatlarını ortaya çıkararak güzelleştiren bir unsur olsa da, kötü yapıldığında bir felakete dönüşebilmektedir. Bu nedenle, yüz hatlarımızı tanımak, kaliteli makyaj malzemeleri kullanmak, tonlamalara ve günün saatlerine göre, makyajın kullanılacağı yere göre makyaj yapmak, doğru sonuçlara ulaşılmayı sağlayacaktır.

Makyajın tarihçesi, milattan öncelere dayanmaktadır. Mısırlı ve Asurlu kadın ve erkeklerin, gözlerine sürme çekmesi, herkesin bildiği bir gerçektir. Ayrıca, saçların sarı nişastayla renklendirilmesi de buna örnek gösterilebilir. M.Ö 5000 yılına kadar uzanan kazılardan elde edilen bilgilere göre, yüz ve göz gibi bölgelerde, çeşitli boyalara rastlanmaktadır. 16. Yüzyıldan sonra, sahnelerde de makyaj kullanılmaya başlanmıştır. Elektriğin bulunması ile sahne gösterilerinin daha canlı ve gösterişli olması, makyaj sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş ve renklendirmelerin canlılıklarını ortaya çıkarmıştır. On dokuzuncu yüzyıldan sonra ise, sahne ve oyuncuların yanı sıra, güzellik amacıyla yapılan makyaj, günümüzde “Kozmetik Sanayii” adında bir sanayi dalının çıkmasına yol açmıştır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere, birçok makyaj çeşidi bulunmaktadır. Örneğin, sıradan bir günde günlük makyaj yapılması uygun iken, gece bir yere gidilecekse gece makyajı yapmak daha uygundur. Evlilik gününde, onca koşturmacada ve hareketlilikte bozulması istenilmeyen makyajın, porselen makyaj olarak yapılması uygundur. Dizilerde rol yapan oyunculara ise, dizi makyajı yapılması uygundur. Buradan yola çıkarak, makyajın aslında bir sanat dalı olarak da algılanabileceğini, her durum ve koşula uygun olarak yapılan makyajın, kişileri doğru sonuçlara ulaştırabileceği açıktır.

Makyaj çeşitlerini tanımlamak gerekirse;

  • Gece Makyajı
  • Porselen Makyaj
  • Günlük Makyaj
  • Kalıcı Makyaj
WeCreativez WhatsApp Support
Destek birimimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz!
7/24 Canlı Destek